Olympic-logo

لوگوی المپیک با حلقه های رنگی

همانطور که می دانید المپیک برزیل در راه است. المپیک تابستانی ۲۰۱۶ با نام رسمی «بازی‌های المپیاد سی و یکم» شناخته می‌شود و از ۳۰ ژوئیه تا ۱۵ آگوست ۲۰۱۶ میلادی (۱۵ تا ۳۱ مرداد ۱۳۹۵)، در شهر ریو دوژانیرو در کشور برزیل برگزار خواهد شد. بازی های المپیک لوگوی مخصوصی دارد که شامل ۵ حلقه رنگی است. هر حلقه موجود در این لوگو نشان دهنده یک قاره است و وجود ۵ حلقه به معنای ۵ قاره کره زمین است.

brazil
اما در این بین یک موضوع پنهان وجود دارد. ۵ حلقه لوگوی المپیک دارای ۵ رنگ آبی، سبز، سیاه، قرمز و زرد است و تصور همه اهالی ورزش بر این است که هر دایره با این رنگ ها مربوط به یک قاره است. به عنوان مثال رنگ زرد را به قاره آسیا، سیاه به قاره آفریقا و قرمز به آمریکا اطلاق می شود. اما واقعیت ترکیب این رنگ ها موضوعی بر خلاف تصورات است.
علت اصلی قرار گرفتن این ۵ رنگ در لوگوی المپیک یک دلیل اصلی داشته که تصمیم گیرندگان طراحی لوگوی المپیک بر مبنای آن، این رنگ بندی را ایجاد کرده اند و علت آن وجود حداقل یکی از این ۵ رنگ در پرچم های ملل مختلف است و هیچ کشوری پیدا نمی شود که یکی از این ۵ رنگ در پرچم آن کشور وجود نداشته باشد. بدین ترتیب رنگ‌های سفید(رنگ زمینه)، قرمز، آبی، سبز، زرد و سیاه به گونه‌ای انتخاب شده که هر کشوری حداقل یکی از این رنگ‌ها را در پرچم ملی خود دارد.
اشعار رسمی المپیک «Citius, Altius, Fortius»عبارتی لاتین به معنی «سریعتر، بالاتر، قدرتمندتر» است.
نهضت المپیک نمادهای بسیاری دارد که بیشتر آنها نشاندهنده ایده‌ها و ایده آل‌های کوبرتین هستند. بارون پیر دوکوبرتین فردی بود که پیشنهاد این شعار را مطرح کرد و به دلیل مصادف بودن بازی های المپیک با جنگ جهانی اول در سال های ۱۹۱۴ و ۱۹۱۸، به منظور نزدیک تر کردن کشورها به یکدیگر طرح شعار و لوگوی المپیک را مطرح کرد.

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *