کارت ویزیت و تاریخچه شکل گیری آن

کارت ویزیت اغلب در جیب لباسمان یا بخش‌های نهفته کیف پولمان به عنوان چیزی کم اهمیت نگهداری می‌شود، اما باید بدانیم این کاغذها اوراق با ارزشی هستند و هرچه کارت ها جذاب تر باشند، نشان دهنده اهمیت خدمات و محصولات ارایه شده میباشند. این اصل را فراموش نکنید! امروزه کمتر کسی است که با این کارت‌ها آشنا نباشد اما آیا چیزی از تاریخچه طول و دراز آنها و روند تغییرات و دگرگونیشان می‌دانید؟ در ادامه به تاریخچه ظهور اولین کارت ویزیت‌ها پرداخته‌ایم.

web-graphic-designer-business-card-Business-Cards-Creattica_1307015626760-e1307015691644

در قرن ۱۵ بازرگانان چینی اولین نمونه‌های کارت ویزیت را به‌کار برده‌اند. اما تاریخچه نمونه‌های امروزی‌تر کارت ویزیت را باید در قرن ۱۷ میلادی در اروپا یافت. از قرن هفدهم میلادی می‌توان به عنوان قرن تحول نام برد. کارت ویزیت برای اولین بار در اروپا( فرانسه و انگلستان) ظاهر شد، جایی که در حال رشد، رونق و آبادانی بود. مردم ثروتمندتر شده و در حال تغییر شهر و خانه‌هایشان بودند. جایی که اشراف‌زادگان برای ملاقات با یکدیگر نام و خلاصه‌ای از سوابق خود را در کاغذی یاداشت می‌کردند و پیش از ملاقات با اشراف‌زاده‌ای دیگر آن را توسط پیشخدمت خود به منزل او می‌فرستادند. تبادل دو طرفه کارت‌ها نشانه‌ پذیرش میزبان برای ملاقات با مهمان بود. ظاهر این کارت‌ها طلاکوب و دارای حروف چاپی بود. موج استفاده ار این کارت ها در قرن ۱۸ میلادی به آمریکا رسید. در این زمان محتوا روی کارت ویزیت به یک طراحی یا نقاشی ساده و نام خلاصه می‌شد.

buisness dard5

buisness dard4
buisness dard3

– کارت ویزیت‌های تجاری
کارت‌های تجاری در قرون هفدهم و هجدهم میلادی در انگلستان ظاهر شدند. این کارت‌ها دارای نقشه‌ای بودند که راه رسیدن به آن شرکت یا فرد را نشان می‌داد. با گذشت زمان کارت‌ها دارای نام، شماره تلفن، شماره فکس، ایمیل و آدرس شدند. بعضی شرکت ها لوگوی خود را نیز در گوشه‌ای از کارت حک می‌کردند. در ابتدا رنگ این کارت‌ها فقط مشکی، سفید و یا طلایی بودند.(در چین کارت ها بیشتر طلایی رنگ بود).

buisness dard2

 

buisness dard

۴قرن از ظهور کارت ویزیت‌ها میگذرد و با وجود رشد تکنولوژی و اینترنت، هر روز جایگاه خود را در میان افراد جامعه بیش از پیش تثبیت کرده‌اند. امروزه این کارت‌ها معرف هویت و حرفه ما هستند. رنگ کارت‌ها، علائم به‌کار رفته، نحوه نوشتار، نوع چاپ و… مباحث مهم و قابل توجهی هستند. دنیای این کارت‌ها روز به روز پیشرفت می‌کنند و در شکل‌های مختلف به بازار عرضه شده و کماکان مقبولیت خود را حفظ میکنند.

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *